10.06.2015   ©  TB 2008

Metodik prevence pro 1. a 2. st. ZŠ

Mgr. Kateřina Tokarská - tokarskak@seznam.cz
    konzultační hodiny St - 13:20 - 14:40 hod.

Ing. Eva Šídová - eva.sidova@centrum.cz
    konzultační hodiny Út - 11:20 - 12:05, Čt - 14:10 - 14:40 hod.

NOVÉ, AKTUÁLNÍ, UŽITEČNÉ ODKAZY :

Nová internetová aplikace www.poslipozdeji.cz - umožňuje napsat emailovou zprávu a stanovit čas, kdy má být odeslána. Využití služby je bezplatné a k registraci Vám stačí pouze platná emailová adresa.

http://www.azrodina.cz/4253-unosy-nebo-ohrozeni-deti-nasilnikem-prevence Co můžeme udělat proto, abychom naše děti ochránili?

Prevenťáček - červen

Prevenťáček - květen

Prevenťáček - duben

Prevenťáček - březen

Prevenťáček - únor

Prevenťáček - leden

Prevenťáček - prosinec

Prevenťáček - listopad

Prevenťáček - říjen

Prevenťáček - září

Projekt Sedmikráska

Cílem projektu je motivace žáků základních a středních škol k přijetí zásad zdravého životního stylu, naučit je rozpoznávat skutečné hodnoty a priority života, nasměrovat správně jejich postoje, připravit je co nejlépe do života a posílit jejich fyzickou i psychickou kondici. Konkrétním cílem je realizace aktivit zážitkovou formou v 7mi oblastech, ve kterých si žáci vyzkouší např.: vaření za účasti odborníka na zdravou výživu, pravidla silničního provozu, metody správného cvičení a protahování za účelem dobré regenerace těla a poskytování první pomoci. Součástí aktivit je také exkurze do protidrogové vlakové soupravy „Revolution Train“ a dvoudenní výcvikové soustředění zaměřené na pohybové aktivity a upevnění základních kompetencí v oblasti zdravé výživy....  více v dokumentu Sedmikráska.

Činnost školního metodika prevence

Školní metodik prevence se podílí na koordinaci aktivit v oblasti prevence sociálně patologických jevů u žáků. Vytváří strategii školy v oblasti prevence zneužívání návykových látek (minimální preventivní program školy). Koordinuje zavádění tohoto programu, podílí se na jeho realizaci, sleduje jeho úspěšnost. Školní metodik prevence vede činnosti metodické, koordinační, informační a poradenské.

Metodické a koordinační činnosti:

• tvorba a kontrola realizace preventivního programu školy
  • realizace aktivit školy zaměřených na prevenci záškoláctví, závislostí, násilí, vandalismu, sexuálního zneužívání, kriminálního chování, rizikových projevů sebepoškozování a dalších sociálně patologických jevů,
  • metodické vedení činnosti pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů (vyhledávání problémových projevů chování, preventivní práce s třídními kolektivy apod.),
  • koordinace vzdělávání pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů,
  • příprava a realizace aktivit zaměřených na zapojování multikulturních prvků do vzdělávacího procesu a na integraci žáků/cizinců; prioritou v rámci tohoto procesu je prevence rasizmu, xenofobie a dalších jevů, které souvisí s otázkou přijímání kulturní a etnické odlišnosti,
  • koordinace spolupráce školy s orgány státní správy a samosprávy, které mají v kompetenci problematiku prevence sociálně patologických jevů, s metodikem preventivních aktivit v poradně a s odbornými pracovišti, které působí v oblasti prevence sociálně patologických jevů,
  • kontaktování odpovídajícího odborného pracoviště v případě akutního výskytu sociálně patologických jevů,
  • shromažďování odborných zpráv a informací o žácích v poradenské péči v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

Informační činnosti:

• Zajišťování a předávání odborných informací o problematice sociálně patologických jevů, o nabídkách programů a projektů o metodách a formách specifické primární prevence pedagogických pracovníků školy (každý měsíc vydávání časopisu Prevenťáček)
  • prezentace výsledků preventivní práce školy, získávání nových odborných informací a zkušeností.

Poradenské činnosti:

• vyhledávání a orientační šetření žáků s rizikem či projevy sociálně patologického chování, poskytování poradenských služeb těmto žákům a jejich zákonným zástupcům, případně zajišťování péče odpovídajícího odborného pracoviště (ve spolupráci s třídními učiteli),
  • spolupráce s třídními učiteli při zachycování varovných signálů spojených s možností rozvoje sociálně patologických jevů u jednotlivých žáků a tříd, sledování úrovně rizikových faktorů,
  • příprava podmínek pro integraci žáků se specifickými poruchami chování ve škole a koordinace poskytování poradenských a preventivních služeb těmto žákům školou a specializovanými školskými zařízeními.

Několik důležitých a zajímavých adres a kontaktů, které můžete vyhledat v případě potřeby:

www.reknidrogamne.cz

www.kourenistop.cz

www.nekuratka.cz

www.minimalizacesikany.cz

www.kybersikana.eu

www.iporadna.cz (internetová poradna)

www.anabell.cz (poruchy příjmu potravy)

www.dkc.cz (dětské krizové centrum)

www.linkabezpeci.cz

www.modralinka.cz